1972 - Paticsfalak között

A műsor dokumentum oratórium a tanyai életformáról Fábián Zoltán írásából, Ratkó József verseiből 

Szerkesztette és rendezte Debreczeni Tibor

Koreográfia: Karsai János.

Bemutató. 1972. június 2. Budapest


Szereplők: Bezdán József, Cserna Csaba, Lévai László, Tomcsányi Katalin, Juhász Emőke, Torma Mária, Páll István, Kőhegyi István, Csóka József, Debreczeni Ágnes, Kászon Ilona, Szintai Péter, Révész György, Básta Gizella

12 alkalommal adták elő, Budapesten, Nagykátán, Inotán, Balatonlellén, Hatvanban, Kecskeméten. 

A Magyar Rádió 1973-ban a műsorról felvételt készített.

A képek 1972. június 5-én készültek Nagykátán, a műsor ősbemutatóján, ahol jelen volt a szerző, Fábián Zoltán is. A fotókat Mincsovics Emil készítette.

A képen Debreczeni Ágnes, Kőhegyi István, Kászon Ilona, Csóka József,  mögöttük Juhász Emőke.
A képen Debreczeni Ágnes, Kőhegyi István, Kászon Ilona, Csóka József, mögöttük Juhász Emőke.
Elöl Páll István, Szintai Péter, Révész György, Tomcsányi Katalin
Elöl Páll István, Szintai Péter, Révész György, Tomcsányi Katalin
Balra Páll István, Szintai Péter, Révész György, Tomcsányi Katalin,  középen a szerző Fábián Zoltán
Balra Páll István, Szintai Péter, Révész György, Tomcsányi Katalin, középen a szerző Fábián Zoltán
Előadás után beszélgetés a szerzővel, középen Juhász Emőke, Fábián Zoltán, Debreczeniné Kósa Vilma
Előadás után beszélgetés a szerzővel, középen Juhász Emőke, Fábián Zoltán, Debreczeniné Kósa Vilma
Fábián Zoltán író és Debreczeniné Kósa Vilma
Fábián Zoltán író és Debreczeniné Kósa Vilma

Paticsfalak között
Avagy: miről tudósított az irodalmi színpadok hatvani szemléje? 

HÁROM NAPRA ismét, a tartalmas szép és jó hajléka volt a hatvani művelődési központ. Nyolc irodalmi színpad szereplőgárdája és szaktermése adott egymásnak találkozót
A szervezők, nagyon rokonszenvesen. ezúttal határozott arcélt igyekeztek adni a szemlénk, mintegy a közéletiséget sugárzó dokumentum játékok irányába terelve a részt vevő együttesek, színpadok figyelmét. S miután a bemutatóval párhuzamosan rendezték meg Hatvanban a fiatal írók országos találkozóját, a pódiumra állított műsorok mindegyike-- azt a reményi ébresztette még bennünk, hogy ezek a friss - élmények újabb és újabb szociográfikus beütésű. valóságfeltáró színpadi műsorok születéséhez visznek majd el!

AMIT ELÖLJÁRÓBAN ÉS SUMMÁZATKÉNT elmondhatunk az idei szemléről: színvonala magasabb volt az előző évinél, s a produkciókat kiegyensúlyozottság, elmélyült műhelymunka jellemezte. Nemesebb volt ugyanakkor az irodalmi anyag is. amelyhez az egyes csoportok vezetői nyúltak. Ez a megállapításunk egyaránt érvényes az egri, siroki ifjúsági együttesek versösszeállításaira, avagy a pesti Vári Irodalmi Színpad, Tök község ifjúsági klubja, a fővárosi Soós Imre Stúdió és a hatvaniak egységes hatású, dokumentumokból, riportokból önálló művé formált műsoraira, amelyekhez Weöres Sándor, Fábián Zoltán, Gulay István, Varga Csaba, Praznovszkv Mihály alkotói neve kapcsolódik.

PATICSFALAK KÖZÖTT. Ez a címe Fábián Zoltán oratórikus hangvételű riport játékának, amelynek drámaiságát, nemes pátoszát csak fokozzák Ratkó József verssorai, minduntalan azoknak a paraszti százezreknek küzdelmes életet idézve, akik máig is a nagy kiterjedésű tanyavilág lakói. Eltörekvés, otthon ragadás! E vágyak, emberi álmok ritmikus változása teszi sodró erejűvé a kis színpadi remeket, s talál átlényegülni képes aktorokra a műegyetemistákból álló Vári Irodalmi Színpad tagjaiban. Produkciójuk, Debreczeni Tibor rendezői keze nyomán, művesen és jelentős mesterségbeli tudással szólott egyféle irodalmi színpadi koncepcióról, amelynek lényege a tudatosság.

Moldvay Győző (Népújság, 1972. szeptember 19.)



Fábián Zoltán az írószövetség titkára/ nekünk segítő partnerünk 

Még az Egri Színjátszó Karneválon történt, hogy jót beszélgettünk Fábián Zoltánnal, az írószövetség titkárával, a drága Zolival közös dolgainkról. Egerben már úgy üdvözölt - találkoztunk korábban is -, mint földijét, mint vele azonos módon gondolkodó, bizakodó, cselekvő társát. S milyen jól érezte! Minél többször találkoztunk, annál inkább vált bizonyossá, hogy hasonlóan látjuk és ítéljük meg a világot. Ő szelídebben, toleránsabban, kompromisszumra készebben, mint én. Hívő lelkek voltunk. Itt is, Egerben, ahogy vörösbor mellett, a pultnál állva a Dobó téri borkóstolóban sziporkáztuk az ötleteket, miként lehetne a színjátszó mozgalmat az Olvasó Népért mozgalomhoz kapcsolni. És itt született meg a Visegrádi Színjátszó Találkozó ötlete is, még pedig azzal a konkrét ígérettel, hogy az 1969-es nyári találkozót az írószövetség szponzorálja, s az Olvasó Népért Mozgalom propagálja. Neki köszönhető az is, hogy partnerünk lett az írószövetség a Balassagyarmati Irodalmi Színpadi Találkozókon és a Szóljatok Szép Szavak rádiós bemutatóin. Utaztunk együtt vonaton, gépkocsin, ültünk fehér- és tárgyalóasztalnál, aludtunk egy szobában, vidéki szállodákban. Udvariasságban nem lehetett megelőzni, kedvességben felülmúlni. Olyan empatikus készséggel áldotta vagy verte meg a sors, melyhez hasonlót én még senki emberfiánál nem tapasztaltam. Leányfaluban a zebrán ütötte el egy részeg autós. Máig nem tudom megszokni, hogy nincs.

Debreczeni Tibor: Történt pedig - egy Corvin téri népművelő a puha diktatúrában, 1966-1989 (2012, magánkiadás) 

2021 Vári Irodalmi Színpad Archívum | Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el